• Ana Makine Montajı

Ana Makine Nedir?

Ana makinenin ihtiyacı olan yakıt, soğutma suyu, soğutma yağı, hava gibi akışkanların istenilen sıcaklık, debi ve basınç değerlerinde ana makineye gönderilmesini sağlayan tesisata ana makine tesisatı denir. Gemilerin faal olarak çalışan kısımlarından biri olan makine dairelerinin içerisinde en önemli yere ana makineler sahiptir. Bu öneminden dolayı ana makine tesisatında yardımcı ünitelerdeki tesisat devreleri imal edilirken gelecekte oluşabilecek arızaları en aza indirecek düzeyde olmaları istenir. Gemi ana makine tesisatı; yakıt tesisatı, soğutma tesisatı, hidrolik-pnömatik tesisatı kısımlarından meydana gelir.

Ana Makine Çalışma Prensibi

Gemi ana makine tesisatı;

  • Yakıtı filtre elemanlarından geçirip içindeki zararlı olabilecek maddelerden süzerek ve basınçlandırarak ana makine yakıt enjektörlerine gönderir.
  • Ana makine blokunda meydana gelen ısınmayı kontrol edilebilir sıcaklık değerleri arasında tutmak için su ve yağ ile soğutma işlemini kapalı devre tatlı su ve yağ soğutucuları ile gerçekleştirir.
  • Ana makine tesisatı akışkanların devreye alınması ve kontrol altında tutulmasını hidrolik sistemle gerçekleştirir.
  • Ana makinenin ilk hareketi için gerekli olan basınçlı havayı kompresörlerle ve yanma odası emiş havasının sağlanmasını pnömatik sistemle gerçekleştirir.

Ana Makine Montajı Galeri

2023 © Çag-Mak Marine Equipment